بهترین زمان برای کشیدن دندان عقل

بهترین زمان برای کشیدن دندان عقل

بهترین زمان برای کشیدن دندان عقل

دندان عقل به عنوان سومین دندان آسیاب در پشت دهان شناخته می شود. این دندان در برخی مواقع نیازی به کشیده شدن ندارد. اما ممکن است دندان عقل در دهان باعث آسیب دیدن سایر دندان ها شود. در چنین وضعیتی دندان پزشکان کشیدن دندان عقل را به بیماران خود پیشنهاد می کنند.
اما سوالی که ممکن است برای بسیاری از افراد ایجاد شود این است که بهترین زمان برای کشیدن دندان عقل چه موقعی است؟ پاسخ این سوال ممکن است برای هر فرد با توجه به وضعیت دندان ها متفاوت باشد. در این مطلب به بررسی بهترین زمان برای کشیدن دندان عقل می پردازیم. برای دانستن اطلاعات بیشتر تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

بهترین زمان برای کشیدن دندان عقل
بهترین زمان برای کشیدن دندان عقل

چرا اکثر دندان پزشکان برای کشیدن دندان عقل توصیه می کنند؟

امروزه بیشتر دندان پزشکان برای کشیدن دندان عقل توصیه می کنند. متاسفانه دندان عقل در مواقعی مشکلاتی را برای دندان و لثه ایجاد می کند که ممکن است با درد و عوارض زیادی همراه باشد. شایع ترین مشکلاتی که ممکن است دندان عقل برای سایر دندان ها و لثه به همراه داشته باشد عبارت هستند از:
• متاسفانه در مواقعی رشد دندان عقل در دهان باعث نزدیک شدن بیش از حد سایر دندان ها به یکدیگر و فشرده شدن آن ها می شود. این اتفاق باعث بروز مشکلاتی مانند شکستگی دندان و تغییر فرم ظاهری دندان می شود. به دلیل رشد دندان عقل ممکن دندان کج و برآمده شوند که در چنین شرایطی بیمار به جراحی ارتودنسی نیاز پیدا می کند.
• با توجه به اینکه دندان های عقل در انتهایی ترین نقطه دهان رشد می کنند؛ ممکن است امکان رسیدگی و رعایت بهداشت آن ها برای فرد کمی دشوار باشد‌. بسیاری از افراد به درستی قادر به تمیز کردن این دندان نیستند. به همین دلیل فرد بعد از مدتی با مشکلاتی مانند پوسیدگی دندان عقل، بیماری لثه، عفونت دندان و…مواجه می شوند.
• در مواقعی ممکن است دندان عقل به طور طبیعی از دندان خارج نشود. در واقع دندان عقل در لثه پنهان است و باید از طریق جراحی بیرون بیاید. در صورتی که دندان عقل در دهان پنهان بماند؛ باعث بروز مشکلاتی مانند عفونت و کیست می شود. این اتفاق در مواقعی باعث بروز مشکلاتی مانند آسیب دیدن ریشه و استخوان دندان نیز می شود.
• متاسفانه در برخی از افراد دندان عقل به دلیل نداشتن فضای کافی به صورت افقی در فک دندان رشد می کند و باعث بروز مشکلات جدی در دهان می شود.

مقاله پیشنهادی:
روش های جلوگیری از شکسته شدن ایمپلنت دندان

بهترین زمان مناسب برای کشیدن دندان ها چه موقعی است؟

طبق گفته بسیاری از دندان پزشکان؛ کسانی که قصد کشیدن دندان عقل خود را دارند؛ بهتر است قبل از بیرون آمدن کامل این دندان اقدام کنند. در واقع پزشکان توصیه می کنند دندان عقل در سنین پایین تر و قبل از کامل شدن ریشه ها، استخوان ها و…از دهان خارج شود. معمولاً کشیدن دندان عقل در این زمان با عوارض کمتری همراه است و فرد دوران نقاهت کوتاه تری را طی می کند. در صورتی که از زمان کشیدن دندان عقل آگاه نیستید؛ بهتر است با پزشک متخصص مشورت کنید و در صورت نیاز برای کشیدن یا جراحی این دندان اقدام کنید.

چه زمانی فرد نیازی به کشیدن دندان عقل ندارد؟

طبق گفته بسیاری از پزشکان متخصص در حوزه دندان، عده زیادی از افراد نیازی به کشیدن دندان عقل ندارند. در واقع شرایط دندان عقل در دهان آن ها به گونه ای است که آسیبی برای آن ها ایجاد نمی کنند.
آن دسته از افرادی که دارای دندان های سالمی هستند و دندان عقل آن ها به صورت کامل از ریشه بیرون آمده است؛ نیازی به جراحی و کشیدن دندان عقل ندارند. علاوه بر این، اگر دندان های عقل باعث تغییر فرم سایر دندان ها نشده اند و فشاری را به دندان های دیگر وارد نمی کنند؛ فرد نیازی به کشیدن دندان عقل پیدا نمی کند.

بهترین زمان برای کشیدن دندان عقل
بهترین زمان برای کشیدن دندان عقل

چه زمانی کشیدن دندان عقل ضروری است؟

در صورتی که دندان عقل در دهان با عوارض و خطراتی مانند درد شدید، عفونت بافت نرم بعد از دندان عقل، کیست، تومور، آسیب دیدگی دندان های کناری، بیماری های مرتبط با لثه، پوسیدگی شدید دندان و… همراه باشد؛ بیمار باید هرچه سریع تر برای کشیدن دندان عقل به دندان پزشک مراجعه کند. دندان پزشک بعد از معاینه و عکس برداری، از طریق جراحی یا به روش دستی، برای کشیدن دندان های عقل اقدام می کند.

مقاله پیشنهادی:
شایع ترین دلایل دندان درد

مراجعه به پزشک
در مطلب فوق به بررسی کامل این مسئله که بهترین زمان برای کشیدن دندان عقل چه موقعی است، پرداختیم. دانستیم که اگر فرد با درد، پوسیدگی، عفونت و…همراه باشد، بهتر است هرچه سریع تر برای کشیدن دندان به پزشک متخصص مراجعه کند. دکتر نسیم بروفه از پزشکان با تجربه و متخصصی که به عنوان جراح و دندان پزشک زیبایی، ترمیمی و اطفال فعالیت می کند. شما می توانید با مراجعه به مطب دکتر نسیم بروفه؛ علاوه بر کشیدن دندان دندان؛ برای درمان انواع آسیب دیدگی های دندان و زیبایی آن ها اقدام کنید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *