علائم و عوامل ایجاد سرطان دهان

علائم و عوامل ایجاد سرطان دهان

علائم و عوامل ایجاد سرطان دهان

سرطان دهان به عنوان ششمین سرطان شایع در جهان شناخته می شود که سالانه افراد زیادی به این بیماری مبتلا می شوند. شناخت علائم بیماری سرطان دهان بسیار حائز اهمیت است و می تواند عاملی برای مراجعه سریع به دندانپزشک و درمان به موقع بیماری باشد. در غیر این صورت، توده های سرطانی در دهان به سرعت رشد می کنند و می توانند خطرناک باشند. به طوری که تشخیص ندادن و درمان نشدن به موقع این بیماری باعث مرگ می شود. در این مقاله قصد داریم به بررسی شایع ترین علائم سرطان دهان بپردازیم. برای آشنایی بیشتر با نحوه تشخیص و روش های درمانی آن، تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

علائم و عوامل ایجاد سرطان دهان
علائم و عوامل ایجاد سرطان دهان

بیماری سرطان دهان

به رشد انواع تومورهای سرطانی در اجزای دهان، سرطان دهان گفته می شود. این اجزا شامل زبان، زیر زبان، لثه ها، غدد بزاقی، کف و سقف دهان، لب، کام و نرم کام، پشت گونه ها و گلو هستند. سرطان دهان در انواع مختلفی مانند کارسینوم سلول فرشی، آدنوکارسینوما، سارکوم، ملانوم بدخیم دهان و لنفوم ایجاد می شود که کارسینوم سلول فرشی بیشتر از بقیه نوع های سرطانی شایع تر است. براساس تحقیقات انجام شده، کشیدن سیگار و مصرف بیش از اندازه نوشیدنی های الکلی به عنوان دو دلیل اصلی ابتلا به سرطان دهان مطرح می شوند. به طوری که در 4 نفر بیمار مبتلا به سرطان دهان، 3 نفر آن ها مصرف سیگار و الکل داشته اند.

شایع ترین علائم ناشی از سرطان دهان

علائم سرطان دهان توسط خود بیمار یا توسط دندانپزشک در حین انجام معاینات دندانپزشکی مشاهده می شوند. در هر صورت، شناخت سریع این علائم می تواند از بروز مشکلات خطرناک و بسیار جدی جلوگیری کند. در ادامه مطلب به بررسی شایع ترین علائم ناشی از سرطان دهان می پردازیم.
• ایجاد تورم و ضخیم شدن نواحی مختلف دهان
• ایجاد برآمدگی ها و لکه های خشن
• ایجاد زخم و بهبود نبافتن آن تا 2 هفته
• احساس درد در گلو و گوش
• بروز مشکل در بلعیدن غذا و صحبت کردن
• خونریزی های غیر عادی و بدون علت
• خشکی دهان
• تغییر صدا
• نامنظم شدن قرارگیری دندان ها روی هم
• بی اشتهایی و کاهش ناگهانی وزن
• انتشار بوی بد در دهان
• شل و لق شدن دندان ها
• تغییر ظاهر زبان و از کار افتادن زبان به دلیل فلج شدن آن

مقاله پیشنهادی:
مراحل لمینت دندان

عوامل موثر در ایجاد سرطان دهان

همان طور که پیش تر گفته شد، کشیدن سیگار و مصرف الکل دو عامل اصلی ابتلا به انواع سرطان های دهانی در اجزای مختلف دهان عنوان شده است. اما عواملی هستند که در بروز بیماری سرطان دهان تاثیر مستقیمی دارند. از جمله عوامل موثر در ایجاد سرطان دهان عبارتند از:
جنسیت: مردان بیشتر از زنان به بیماری سرطان دهان درگیر می شوند.
عوامل ژنتیکی: افرادی که در بین اعضای خانواده سابقه ابتلا به سرطان دهان وجود داشته باشد، احتمال ابتلای آن های به این بیمار افزایش می یابد.
نور مستقیم خورشید: خورشید اشعه های مضری مانند اشعه ماورای بنفش از خود ساطع می کند. جذب بیش از اندازه این شعه مضر، باعث بروز سرطان پوست و سرطان دهان می شود.
ویروس HPV: ویروس پاپیلومای انسانی از طریق داشتن رابطه جنسی دهانی منتقل می شود. ابتلا به سرطان دهان از عوارض پرخطر این ویروس عنوان شده است.

علائم و عوامل ایجاد سرطان دهان
علائم و عوامل ایجاد سرطان دهان

مراجعه به پزشک
در مطالب بالا به بررسی علائم و عوامل ایجاد سرطان دهان پرداخته شد. از جمله این علائم می توان به ایجاد زخم با بهبودی طولانی مدت، وجود توده در دهان، درد و مشکل داشتن در بلعیدن و گفتار، تغییر صدا، کاهش وزن، خونریزی دهان و… اشاره داشت. کلینیک دندانپزشکی دکتر نسیم بروفه با داشتن کادری مجرب و حرفه ای و استفاده از تجهیزات نوین دندانپزشکی، به تشخیص دقیق و درمان آسیب های مختلف دندان و لثه و همچنین انجام روش های زیبایی و ترمیمی می پردازد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *