مراقبت های لازم پس از جرم گیری دندان

مراقبت های لازم پس از جرم گیری دندان

مراقبت های لازم پس از جرم گیری دندان

مینای دندان سطحی ترین لایه دندان است که در معرض انواع ذرات و باکتری ها قرار دارد. برای حفاظت از مینای دندان و همچنین سایر بخش های دندان بایستی از روش های متعددی استفاده کرد. یکی از روش های پاک سازی و تمیز کردن مینای دندان و لابه لای دندان ها، جرم گیری دندان است. برای محافظت از دندان، تنها جرم گیری دندان کافی نیست. بعد از جرم گیری باید به نکات مهم و کلید توجه کافی شود. در این مقاله قصد داریم با بیان دلایل انجام جرم گیری به مراقبت های لازم پس از جرم گیری دندان بپردازیم. برای آشنایی بیشتر در این زمینه تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

مراقبت های لازم پس از جرم گیری دندان
مراقبت های لازم پس از جرم گیری دندان

چرا جرم گیری دندان انجام می دهیم؟

دندان هایی که به درستی مراقبت نمی شوند و بهداشت در آن ها رعایت نمی شود، جرم ها روی هم انباشته خواهند شد. جرم ها همان ذارات غذا و باکتری ها هستند که تجمع آن ها باعث ایجاد لکه های کدر رنگی روی دندان ها می شود. تجمع باکتری ها و ایجاد لکه های کدر روی مینای دندان و لا به لای دندان ها موجبات پوسیدگی دندان را فراهم خواهد کرد. همچنین افرادی که مصرف بیش از اندازه سیگار، دخانیات و موارد مخدر دارند، جرم های زشت و بزرگی را روی دندان های خود مشاهده می کنند. در چنین شرایطی پس از مراجعه به دندانپزشک، وی از روش جرم گیری دندان برای زدودن جرم های دندان استفاده می کند. روش جرم گیری در انواع مختلف انجام می شود و مزایا و معایبی نیز به همراه دارد.

مقاله پیشنهادی:
جراحی دندان عقل

نکات کلیدی مهم بلافاصله بعد از جرم گیری دندان

جرم گیری دندان نوعی فرآیند پاک سازی برای از بین بردن جرم های تجمع یافته روی دندان ها است. برای تکمیل نتایج حاصل از جرم گیری دندان بایستی به نکات مهمی توجه شود. برخی از این نکات بایستی بلافاصله پس از جرم گیری دندان رعایت شوند. در ادامه مطلب به بررسی نکات کلیدی مهم بلافاصله بعد از جرم گیری دندان می پردازیم.

  •  بعد از جرم گیری دندان با استفاده از محلول آب و نمک، دهان و دندان ها روزی حداقل 2 تا 3 مرتبه شستشو داده شوند.
  • برای مسواک زدن در اولین نوبت پس از جرم گیری دندان از مسواک نرم استفاده شود. همچنین مسواک به آرامی و ملایمت روی دندان کشیده شود.
  • باید از مصرف خوراکی های سفت و نوشیدنی های رنگی به جد خودداری شود.
  • پس از جرم گیری دندان، خوردن غذاهای تند و ادویه دار و داغ ممنوع است.
  • مصرف سیگار، دخانیات و الکل تا 3 روز بعد از انجام فرآیند جرم گیری دندان ممنوع است.
  • بهتر است با نظریه تیم دندانپزشکی از دهان شویه های مناسبی، قبل و بعد از جرم گیری دندان استفاده شود.
  • در صورت احتمال بروز و مشاهده خونریزی های شدید در نواحی لثه ها و دندان ها بایستی به دندانپزشک مربوطه مراجعه شود.

مراقبت های لازم پس از جرم گیری دندان

جرم گیری دندان بدون مراقبت های لازم بعد از آن، نتایج کوتاه مدتی به همراه خواهد داشت. به طوری که با انجام مراقبت های لازم می توان شاهد نتایج بلند مدتی از جرم گیری دندان بود. این مراقبت ها توسط دندانپزشک مربوطه یا تیم مشاوره به بیمار شرح داده می شوند. از جمله مراقبت های لازم پس از جرم گیری دندان عبارتند از:
• باید به طور مرتب از مسواک های استاندارد برای شستشوی دندان ها استفاده شود.
• روش اصولی مسواک زدن به درستی انجام شود و مدت زمان هر بار مسواک زدن باید حدود 4 دقیقه باشد.
• تنها مسواک زدن کافی نیست، باید از نخ دندان نیز برای تمیز کردن لا به لای دندان ها استفاده درست شود.
• دهان شویه ها محلول های استانداردی برای شستشوی دهان، دندان ها و لثه ها هستند که استفاده از آن باید زیر نظر دندانپزشک و مورد تجویز وی باشد.
• انتخاب خمیر دندان استاندارد و مناسب در از بین بردن جرم ها بسیار حائز اهمیت است. خمیر دندان باید حاوی فلوراید، پیرو فسفات و… باشد.
• از مصرف بیش از اندازه شیرینی جات و مواد غذایی حاوی شکر خودداری شود.
• نوشیدنی هایی که در تغییر رنگ دندان تاثیر به سزایی دارند مانند قهوه، نوشابه، چای، زعفران و… باید مصرف آن ها به حداقل میزان رساند.
• از مصرف سیگار، دخانیات، مواد مخدر و نوشیدنی های الکلی باید خودداری شود.

مقاله پیشنهادی:
مرکز ایمپلنت دندان غرب تهران
مراقبت های لازم پس از جرم گیری دندان
مراقبت های لازم پس از جرم گیری دندان

مراجعه به پزشک
در مطالب بالا به بررسی علت جرم گیری دندان و همچنین مراقبت های لازم پس از جرم گیری دندان پرداخته شد. مسواک زدن مرتب، استفاده از دهان شویه، داشتن برنامه غذایی سالم و دوری از مصرف بیش از اندازه شیرینی جات، سیگار و مواد مخدر از مهم ترین اقدامات لازم پس از جرم گیری دندان هستند. کلینیک دندانپزشکی دکتر نسیم بروفه با داشتن کادری مجرب و حرفه ای و استفاده از تجهیزات نوین دندانپزشکی، به تشخیص دقیق و درمان آسیب های مختلف دندان و لثه و همچنین انجام روش های زیبایی و ترمیمی می پردازد. شما می توانید برای انجام جرم گیری دندان به روشی صحیح و اصولی به کلینیک دکتر بروفه مراجعه نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *